Škoda 430 cabrio

Informace o vozidle značka škoda 430

 

  • typ 430
  • rok výroby 1930
  • barva tmavě zelená - černá
  • karosérie otevřená - kabriolet
  • interier světlá kůže

 

Tento čtyřmístný otevřený automobil byl vyroben roku 1930 na zakázku v automobilovém závodě Škoda, Mladá Boleslav. Čalounění v světle hnědé kůži a dostatek prostoru zaručují příjemný požitek z jízdy, hlavně v letních měsících. Tento automobil se zůčastnil mnoho mezinárodních soutěží, např. dvakrát závodu 1000 mil v Itálii, dvakrát Praha-Londýn a plno závodů v Německu, Rakousku a České republice.

Historie:

Jednou novinek pražského autosalonu v roce 1929  byl automobil střední třídy Škoda 430. 
   Psal se rok 1930, když se továrna oddělila od těžkopádného koncernu Škoda Plzeň. Již v předchozích letech připravila konstrukce v Mladé Boleslavi novou typovou řadu 442, 430, 645, 860 a tímto opatřením byl výrobní program výrazně zredukován. Konstrukce motoru byla unifikovaná na dva základní rozměry vrtání a zdvihu, čímž se zvýšila produktivita práce. Nové Škodovky se představily veřejnosti na podzimním Autosalonu v Praze roku 1929. Tato událost podnítila zájem žurnalistů z celé Evropy, kteří referovali pochvalně o technickém vývoji v naší pouze deset let staré Československé republice.
   Tímto programem se otevřela nové éra moderní pásové výroby v Mladé Boleslavi. Ve východní části továrního areálu vyrostla čtyřpatrová železobetonová budova, zcela moderní konstrukce, kde se vyráběly pouze karoserie na běžícím pásu. Proto se v hovorové řeči nazývala ,,Amerika". Na sousedním pozemku se k ní přidružily mechanické a pomocné provozy spolu s montážní linkou na výrobu podvozků. Hotová a nalakovaná karoserie se pomocí vzdušného mostu spustila na linku k dokončení výroby automobilu.
   V této době režíroval podnik  ředitel Ing. Karel Hrdlička. Jeho průkopnická povaha zasluhuje obdiv a uznání. Vždyť zaváděl jako první průkopník modernizaci, pásovou výrobu do našeho nově se rodícího průmyslu! Objednal v Americe ty nejmodernější obráběcí stroje předurčené na hromadnou výrobu. Modernizací se zařadila Škodovka mezi nejproduktivnější automobilky v Evropě s denní kapacitou tří směn, zhruba 85 automobilů.
   Za zmínku stojí, že více jak pětinásobně zvýšená produkce probíhala v době hospodářské krize známé pod názvem "Černý pátek na burze v New Yorku 1929" V letech 1928 - 1930 bylo vyrobeno 1930 vozů a v období 1930 - 1932 výroba vzrostla na 6463 vozů.

Popis:

Jeho motor byl vlastně zmenšený typ 645 o dva válce. Jeho obsah byl 1661 ccm, vrtání 72 a zdvih 102 se shodovalo s typem 645. Motor dával 30 koní při 3000 ot/min. Kliková hřídel byla uložena na šesti ložiskách, ventilový rozvod byl řešen tehdy obvyklým systémem SV. Chlazení vozidla bylo kapalinové, termosyfonové (samooběžné), podpořené ventilátorem. Byl použit karburátor Zenith 30 U.
   Rám vozidla byl žebřinový, nýtovaný z ocelových U profilů, zadní náprava byla tuhá, odpružená dvěma půleliptickymi pery. Stejnou konstrukci měla náprava přední, přičemž vozidlo bylo řízeno šroubem a maticí. Na motor navazovala suchá, lamelová spojka a třístupňová převodovka. Vozidlo bylo bržděno mechanickými bubnovými brzdami na všechna kola. Ta byla plechová, disková, pneumatiky byly rozměru 28 x 5,25 SS případně 5,25 x 18 (novější značení .
   V roce 1930 se u motoru 430 zvětšuje vrtání na 75 mm. Vzniká Škoda 430 D s motorem 1802 ccm a výkonem 32 koní. Vůz dostal i větší rozvor. Vyráběl se do roku 1936 v počtu 651 kusů.